Zapobiegawcza konserwacja urządzeń chłodniczych z klimakonwektorami

Cieplejsza pogoda to doskonały czas, aby sprawdzić, czy konserwacja skraplacza i parownika nie została wpisana na listę prac konserwacyjnych w chłodnictwie. Brudne wężownice parownika i skraplacza HVAC i chłodnictwa mogą zmniejszyć wydajność systemu nawet o 70%! To drastycznie zwiększa koszty operacyjne i skraca żywotność systemu chłodniczego.

Czyszczenie skraplacza i wężownicy parownika

Podobnie jak w przypadku wszystkich elementów przemysłowych systemów chłodniczych, właściwa dbałość i konserwacja klimakonwektorów systemu może mieć duży wpływ na ogólną wydajność agregatu chłodniczego. Poświęcenie czasu na zaplanowanie, stworzenie, przeprowadzenie i zapisanie w dzienniku dokładnego planu konserwacji klimakonwektorów zmaksymalizuje żywotność i wydajność systemu chłodniczego.

Wpływ zabrudzenia klimakonwektorów w układzie chłodniczym

Klimakonwektory składają się z trzech kluczowych elementów: silnika, filtra i samej cewki. Dokładne sprawdzenie każdego obszaru urządzenia i dokonanie niezbędnych napraw lub wymian może być żmudną pracą; jednak to, jak każda część funkcjonuje może znacząco wpłynąć na pozostałe.

Zapomniałeś sprawdzić filtr? Wkrótce okaże się, że silnik pracuje z trudem pod ciężarem nagromadzonego kurzu i zanieczyszczeń. Nie wymieniłeś bezpiecznika na taki, który ma dokładnie taki rozmiar, typ i napięcie, jakie są potrzebne? Może się okazać, że cały system się wyłączy.

Jeśli chodzi o przemysł spożywczy i lodowiska, nawet godzina przestoju to ryzyko, którego większość nie chce podjąć.

Jak często należy przeprowadzać konserwację chłodniczą klimakonwektorów?

Ponieważ każdy klimakonwektor działa w swoim własnym, unikalnym środowisku, nie ma ustalonego zalecenia harmonogramu dla przemysłu chłodniczego. Większość systemów chłodniczych nie pracuje w zapylonym lub brudnym środowisku, które wymaga częstych przeglądów, dlatego standardowy przegląd co dwa lata może być wystarczający.

IRSL zaleca jednak przeprowadzanie konserwacji chłodniczej klimakonwektorów na wiosnę. Jest to okres, kiedy pogoda staje się cieplejsza, a system chłodniczy zaczyna pracować intensywniej. Przeprowadzenie konserwacji klimakonwektorów pozwala zwiększyć wydajność systemu chłodniczego i zaoszczędzić na kosztach eksploatacji.

Aby ustalić optymalny harmonogram konserwacji dla danego systemu, zalecamy kontakt z technikiem zajmującym się konserwacją urządzeń chłodniczych.

Jak wygląda plan konserwacji chłodniczej dla klimakonwektorów?

Czy jest to tylko kwestia rutynowego sprawdzania wężownic, aby upewnić się, że nic nie utknęło między lamelami i szczotkowania nagromadzonego kurzu? Jak wskazuje ten artykuł, podjęcie dodatkowych kroków konserwacyjnych w celu dbania o urządzenie jest warte dodatkowego wysiłku.

Jeśli ktoś z personelu konserwacyjnego ma duże doświadczenie w zakresie HVAC, może być w stanie przeprowadzić kontrolę wzrokową i wypełnić raport z konserwacji chłodniczej. Po otrzymaniu raportu, w najlepszym interesie użytkownika jest skontaktowanie się z licencjonowanym technikiem posiadającym uprawnienia handlowe w celu umówienia się na wizytę serwisową.