3 najlepsze pytania dotyczące konserwacji agregatów chłodniczych na lodowiskach zadawane poza sezonem

Kiedy na zewnątrz robi się ciepło, a w środku biznes zwalnia, operatorzy lodowisk intuicyjnie wiedzą, że jest to czas na zajęcie się tymi zadaniami konserwacji agregatów chłodniczych, które są trudne do wykonania w sezonie. Jednak szczegóły dotyczące tego, jakie dokładnie są te zadania i jak (a także jak często) powinny być wykonywane, nie zawsze są łatwo dostrzegalne.

Oto odpowiedzi na trzy najważniejsze pytania operatorów i właścicieli lodowisk dotyczące serwisowania systemów chłodzenia lodowisk poza sezonem.

Które zadania serwisowe związane z przemysłowymi agregatami chłodniczymi najlepiej wykonywać podczas przestoju?

Konserwacja lodowiska to ciągły wysiłek, ale z pewnością niektóre zadania związane z konserwacją agregatów chłodniczych najlepiej wykonywać po wyłączeniu układu chłodniczego. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli układ chłodniczy wykorzystuje skraplacz wyparny - powinien on być zawsze sprawdzany w okresie wyłączenia. Oto sześć zadań, które najlepiej wykonać, gdy układ chłodniczy nie jest używany:

  1. Wężownica skraplacza powinna być sprawdzona pod kątem osadzania się kamienia.
  2. Zbiornik skraplacza wraz ze zdalnym zbiornikiem wyrównawczym powinien zostać dokładnie wypłukany.
  3. System spryskiwania skraplacza należy sprawdzić pod kątem zatkanych lub uszkodzonych dysz.
  4. Wszystkie łożyska i inne części ruchome powinny być naoliwione lub nasmarowane zgodnie z instrukcjami producenta.
  5. Paski klinowe powinny być sprawdzone i wymienione w razie potrzeby.
  6. Przed ponownym napełnieniem świeżym olejem należy spuścić olej ze skrzyni korbowej sprężarki, zdjąć osłony uchwytów ręcznych i wypłukać wnętrze skrzyni korbowej. Należy stosować wyłącznie olej chłodniczy odpowiedniej klasy, zalecany przez producenta sprężarki.

Jak często należy serwisować przemysłową sprężarkę chłodniczą?

Serwis przemysłowych agregatów chłodniczych to coś, co musi być dokładnie śledzone i monitorowane. W normalnych warunkach pracy zaleca się, aby co 6 000 godzin otworzyć sprężarkę (sprężarki) w celu przeprowadzenia kontroli wewnętrznej. W szczególności należy dokładnie sprawdzić i w razie potrzeby wymienić zawory ssące i tłoczące, korbowody i wszystkie łożyska.

Przybliżona żywotność chłodziarki płaszczowo-rurowej, w doskonałych warunkach, wynosi około 20 lat, pod warunkiem, że pH solanki jest regularnie utrzymywane.

Z drugiej strony, płytowy wymiennik ciepła, z solanką wykorzystującą tytanową płytę, powinien wytrzymać znacznie dłużej niż 20 lat. Wymiennik z płytą ze stali nierdzewnej wykorzystujący glikol może potencjalnie wytrzymać nawet 40 lat i więcej w optymalnych warunkach pracy.

Jaki serwis agregatów chłodniczych musi być przeprowadzony przez firmę chłodniczą?

Skuteczny serwis agregatów chłodniczych, który jest prewencyjny i ekonomiczny, wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Sześć wymienionych powyżej zadań poza sezonem może być wykonywanych przez pracowników wewnętrznych, którzy przeszli szkolenie potrzebne do dokładnego zidentyfikowania potencjalnych usterek w urządzeniach chłodniczych i prawidłowego wykonania zadań niezbędnych do ich naprawy. Jednak zatrudnienie certyfikowanego wykonawcy z branży chłodnictwa przemysłowego może być najbardziej opłacalnym sposobem serwisowania agregatów chłodniczych, ponieważ skuteczna konserwacja zapobiegawcza może w dłuższej perspektywie pozwolić na zaoszczędzenie tysięcy dolarów.

Jak wykonawcy chłodnictwa przemysłowego mogą pomóc

Personel przeszkolony może wykonywać poza sezonem zadania związane z konserwacją agregatów chłodniczych, których wymagają lodowiska, a także prowadzić szkolenia dla wykwalifikowanych operatorów lodowisk.