Zachowanie bezpieczeństwa wokół narażenia na bezwodny amoniak
Chłodnictwo przemysłowe wykorzystuje wiele różnych rodzajów substancji chemicznych i materiałów do wspomagania chłodzenia.
Jednym z bardziej popularnych typów czynników chłodniczych stosowanych w miejscach takich jak lodowiska lub zakłady produkcji lodu jest amoniak. A dokładniej amoniak bezwodny.
Co to jest amoniak bezwodny?
Płynny amoniak stosowany w systemach chłodniczych to gazowy amoniak, który został sprężony do postaci czystej, skroplonej, zwanej amoniakiem bezwodnym.
Amoniak bezwodny jest jednym z najskuteczniejszych czynników chłodniczych, ale jest również jednym z najniebezpieczniejszych.
Ciekły amoniak jest bezbarwnym płynem, który szybko odparowuje w temperaturze pokojowej, a poważny wyciek amoniaku stanowi zagrożenie w miejscu pracy, ponieważ ciekły amoniak szybko odparowuje w kontakcie z powietrzem, co stwarza wybuchowe zagrożenie pożarowe.
Jak chronić swoje środowisko pracy podczas używania bezwodnego amoniaku?
Bezpieczeństwo w miejscu pracy powinno być zawsze najważniejsze podczas pracy z chłodnictwem przemysłowym.
Może być jednak trudno określić, jakie środki bezpieczeństwa należy podjąć w przypadku każdego czynnika chłodniczego.
Detektory oparów gazu i amoniak bezwodny
Każdy, kto posiada zarejestrowaną instalację chłodniczą wykorzystującą amoniak jako czynnik chłodniczy, musi mieć zainstalowane czujniki wykrywające opary gazu.
- Włączy on alarm i uruchomi urządzenia wentylacyjne przy stężeniu oparów nie wyższym niż 300 ppm, co stanowi poziom bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia (IDLH).
- Narażenie na poziomie IDLH może spowodować śmierć, nieodwracalne i trwałe skutki zdrowotne i/lub uniemożliwić ucieczkę z obszaru.
Czujniki gazu i bezwodny amoniak
W przypadku stosowania bezwodnego amoniaku jako czynnika chłodniczego ważne jest również uwzględnienie czujników gazu.
- Czujniki gazu muszą być zainstalowane w maszynowni, pomieszczeniach grup zaworowych, w każdym zamkniętym pomieszczeniu chłodniczym oraz obok końcówek przewodów nadmiarowych.
- Czujniki te są monitorowane na panelu sterowania maszynowni i zintegrowane z systemem sterowania instalacją chłodniczą, co pozwala ograniczyć skutki i ewentualne katastrofy związane z wyciekiem amoniaku.
Elektrochemiczny 20-80% wilgotności Wilgotność tolerowana Drogie |
Półprzewodnikowe 50% wilgotności Krótki czas reakcji Wrażliwe na inne gazy |
Specjalne względy dotyczące czujników gazu:
- Geometria pomieszczenia przepływ powietrza
- Najbardziej prawdopodobna pozycja nieszczelności
- Nie powinny pozostawać żadne niemonitorowane "kieszenie"
- Zimne opary amoniaku mogą gromadzić się na poziomie podłogi
Typowe problemy
Jak w przypadku każdego systemu, problemy są powszechne, ale przy regularnej konserwacji można utrzymać je w dobrym stanie poprzez prawidłowe umieszczenie i prawidłowe ustawienie na granicach działania.
- Jednym z problemów związanych z używaniem czujników gazu są fałszywe alarmy spowodowane takimi czynnikami jak wilgotność i gazy spalinowe.
- Powtarzające się fałszywe alarmy nie mogą prowadzić do wyłączenia gazowego systemu alarmowego.
- Urządzenia chłodnicze muszą być sprawdzane co roku, aby zapewnić prawidłową kalibrację i funkcjonowanie.
Przeszkoleni technicy mogą pomóc w identyfikacji warunków, które mogą uszkodzić czujnik, oraz zalecić sposób ich eliminacji za pomocą różnych kompensacji i wstępnego przygotowania.