Kto był odpowiedzialny za wentylację?
Jednym z najbardziej spektakularnych zastosowań pierwszych systemów wentylacyjnych była cyrkulacja powietrza w świątyniach starożytnych faraonów egipskich.
Dzisiejsi konstruktorzy zaprojektowali system wentylacyjny, który działa nadzwyczaj dobrze. Lokalizacja systemu klimatyzacji została po prostu perfekcyjnie zaplanowana. Z komory "Car" i "Caritsi" szyby ustawione były w kierunku pivdennym i pivnemnistycznym (na szerokości 20-25 cm). Kanały doprowadzające wodę z pierwszego szybu mają wylot na górze, na dole i na górze całej konstrukcji. Z szybów "Komory Królowej" nie ma wyjścia na ulicę, dodatkowo są tam specjalne okiennice w postaci drzwi z klamkami. Za tym szybem, znajdującym się po stronie wschodniej, badacze znaleźli niewielką otwartą przestrzeń i kolejne kamienne drzwi. Zawiasy i niektóre znaki były widoczne na tylnej stronie.
Oczywiście, przedstawiony schemat nie zapewnia wystarczającej wentylacji i posłużył jako przykład do poprawy w przyszłości.
Pierwszymi, którzy próbowali znaleźć warianty prawidłowego krążenia w budynku, byli mieszkańcy starożytnego Rzymu w I wieku p.n.e.
W procesie ogrzewania budynków, budowniczowie wpadli na pomysł, aby czerpać ciepło z przetworzonego dim sum. Ciepło nie trafiało więc wprost do czeluści, a początkowo przechodziło przez specjalne przejścia, jakie wykonane były w kamiennych podmurówkach domów bogatych i utytułowanych osób. Oczywiście nie chodzi tu o wentylację w czystej postaci, ale na tamte czasy sam fakt kontroli gazów w celu zapewnienia mikroklimatu był przełomem technologicznym. W przeciwieństwie do bezpośredniego ogrzewania pomieszczeń poprzez spalanie płomienia bezpośrednio w pomieszczeniu, takie podejście pozwoliło na utrzymanie czystego i świeżego powietrza w budynku, a tym samym utrzymanie ciepła. Tę samą metodę ogrzewania stosowano w ówczesnych rzymskich lazarach.
Średniowiecze
Mieszkańcy średniowiecza doszli do wielkiego wniosku, odkrywając, że brak wymiany powietrza prowadzi do wzrostu zachorowań wśród mieszkańców budynku.
Monarcha Karol I na początku XVII wieku. wydał dekret zakazujący budowy budynków mieszkalnych, w których odległość od łóżka do ściany jest mniejsza niż 3 metry. W tym samym dokumencie zasugerowano, aby budynki były zaopatrzone w otwory okienne, koniecznie większe na wysokość niż na szerokość. Pomysł był prosty - zwiększyć kubaturę budynku, aby zmniejszyć stężenie produktów spalania.
Osobliwości naturalnego transportu mas powietrza zostały po raz pierwszy strukturalnie wyjaśnione przez M.W. Łomonosowa. Napisał traktat, a nawet skonstruował specjalne urządzenie, które pozwalało mierzyć kierunek i prędkość przemieszczania się strumieni powietrza (anemometr).
Mimo wielu badań nie udało się w pełni rozwiązać kwestii sprawnej wymiany powietrza w budynku.
Obecnie istnieją setki wariantów urządzeń i akcesoriów wentylacyjnych. Różnią się one wymiarami, panelami sterowania i dodatkowymi elementami, takimi jak osuszacze, kratki i inne.
Aclima jest dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych i posiada w swoim portfolio kilka marek produkujących centrale wentylacyjne i akcesoria do nich.
- Centrale wentylacyjne VTS.
- Centrale wentylacyjne firmy Mycond.
- Centrale wentylacyjne Weger