Zwiększone emisje z przemysłu węglowego

Ilość energii elektrycznej wytwarzanej na świecie z węgla wzrosła do nowego rekordowego poziomu około 9%, co skłoniło do podjęcia wysiłków na rzecz ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych. Według raportu o rynku paliw jest to silny wzrost, który potencjalnie może doprowadzić do ogromnego światowego zapotrzebowania na węgiel w tym roku.

Zużycie węgla zmniejszyło się w latach 2019 i 2020, choć w mniejszym stopniu niż początkowo oczekiwano, a szybkie ożywienie gospodarki w ubiegłym roku doprowadziło do znacznie szybszego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną.

Gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego zwiększył również zapotrzebowanie na energię z węgla, czyniąc ją bardziej konkurencyjną.

W zależności od pogody i wzrostu gospodarczego, światowy popyt na węgiel może osiągnąć nowy historycznie wysoki poziom już w tym roku i utrzymać się na tym poziomie przez następne dwa lata.

W raporcie podkreślono konieczność podjęcia szybkich i zdecydowanych działań politycznych.

Wykres przedstawia globalną sprzedaż pojazdów na rynku wtórnym, które jeszcze 10 lat temu stanowiły nowy wycinek rynku motoryzacyjnego, a dziś stanowią prawie połowę sprzedaży nowych samochodów, co ma poważne konsekwencje dla globalnego spadku cen.

Wzrost ten można odwrócić dzięki polityce rządu mającej na celu zniechęcanie do zakupu dużych pojazdów, które stanowią obciążenie dla wsi.