Wentylatory WE: innowacje w zakresie oszczędności energii

Co oznacza termin silnik EC?

Silnik prądu stałego = silnik komutowany elektronicznie

Silnik prądu stałego to bezkomutatorowy silnik prądu stałego z magnesami trwałymi osadzonymi w wirniku i komutacją elektroniczną. Electronically Commutated to silnik bezszczotkowy, którego zasada działania jest analogiczna do struktury pracy silnika prądu stałego.

Zasada działania silnika EC

Płynność i precyzję regulacji prędkości obrotowej silnika EC zapewnia wbudowana elektronika komutacyjna - regulator. Pole magnetyczne wytworzone przez magnesy trwałe osadzone w wirniku reaguje na zmianę wektora pola magnetycznego poprzez zmianę strumienia napięcia w uzwojeniu stojana.

Sterownik stale oblicza i dostarcza wymaganą polaryzację do uzwojenia stojana, aby jak najdokładniej sterować prędkością obrotową wirnika. Silnik wrażliwie reaguje na zmiany sygnałów sterujących (prąd 4-20mA lub potencjał 0-10V) i zapewnia obrót wirnika z żądaną prędkością przy możliwie najniższym koszcie energii.

Podłączenie odbywa się bezpośrednio do źródła prądu stałego lub poprzez moduł przełączający - do źródła prądu zmiennego (220V, 380V). Poprzez magistrale lub interfejs urządzenia, grupy wentylatorów mogą być sterowane przez PC lub PDA.

Wentylatory opracowane na bazie silników EC nazywane są potocznie wentylatorami EC. Dzięki precyzyjnej reakcji na sygnały, wentylatory EC płynnie zmieniają prędkość obrotową i zapewniają dostarczenie wymaganej w danym momencie ilości powietrza.

Elektrycznie komutowane silniki EC są obecnie najbardziej obiecującym i energooszczędnym rozwiązaniem do zastosowania w różnych systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Silniki EC charakteryzują się wysoką sprawnością i optymalną kontrolą w całym zakresie prędkości obrotowych.

Wentylatory EC to inteligentna technologia! Wyróżnia się optymalnym sterowaniem silnikiem, wysoką wydajnością dzięki wbudowanej elektronice sterującej.

Co może zrobić kibic EC?

Wentylatory EC wyróżniają się oszczędnym zużyciem energii i doskonałymi możliwościami sterowania.

Uruchomione przez energooszczędne silniki wentylatory EC posiadają elektroniczne sterowanie (komutator), które jest zawsze ustawione na optymalną pracę. Dzięki tej zasadzie silniki te pracują synchronicznie, bez poślizgu, a więc nie ponoszą żadnych strat. Oznacza to, że efektywność energetyczna silników EC jest wyższa niż wentylatorów AC.

Dzięki wbudowanej elektronice sterującej, silniki EC mogą płynnie regulować liczbę obrotów i elastycznie dostosowywać się do zmian wymaganej ilości powietrza, zachowując tym samym wysoki współczynnik sprawności. Dlatego przy tej samej wydajności w przeliczeniu na objętość powietrza zużywają znacznie mniej energii niż napędy zmiennoprzepływowe AC.

Kolejną cechą szczególną silników EC jest ich potencjał oszczędności energii nie tylko przy pełnym obciążeniu, ale przede wszystkim przy obciążeniu częściowym. Tracą one znacznie mniejszą sprawność (TAC) w zakresie obciążenia częściowego w porównaniu do silników asynchronicznych o tej samej mocy.

Kolejnym aspektem środowiskowym związanym z systemami uzdatniania powietrza i klimatyzatorami jest poziom hałasu. Tutaj również silniki EC okazują się zaletą, ponieważ generują mniejszy hałas i wibracje podczas pracy.

Struktura silnika WE

Zalety wentylatorów EC

Duży potencjał oszczędności energii

 • Oszczędność energii, ścisła kontrola, poprawiona charakterystyka aerodynamiki wirnika wentylatora z napędem bezpośrednim.

Zintegrowany elektroniczny system sterowania silnikiem.

 • Dostępność urządzeń do regulacji prędkości, sterowania, monitorowania i tworzenia sieci.
 • Brak obciążeń udarowych w przeciwieństwie do silników AC.
 • Wyższa sprawność (do 90%), niższy pobór ciepła.
 • kompaktowy silnik / brak urządzeń zewnętrznych takich jak przemienniki częstotliwości i transformatory.
 • Mniejsze zużycie kabli / mniejsza ilość miejsca wymagana w obudowie.
 • Zintegrowany filtr EMC i filtr szumów.
 • Dostosowanie wydajności wentylatorów w zależności od otoczenia dzięki kontroli i regulacji wentylatorów (stały napęd lub stała głośność).

Konserwacja i długotrwałe utrzymanie nie są wymagane.

 • Stosowane są standardowe jednostki wtykowe.
 • Zwiększona niezawodność dzięki zmniejszeniu liczby komponentów.

Niski poziom hałasu i wibracji.

 • bardziej kompaktowa konstrukcja silnika i koła wentylatora, mniejsza ilość miejsca, bardziej bezpośredni przepływ powietrza, lepsze odprowadzanie ciepła, mniejsza emisja hałasu
 • Hałas silnika praktycznie nie występuje przy pracy z częściowym obciążeniem

Wszechstronność zastosowania silników EC

 • możliwość pracy w 50 i 60 Hz na całym świecie
 • szerszy zakres napięcia (1 ~ 200 ... 277 V AC lub 3 ~ 380 ... 480 V AC)
 • Działanie, nie zależne od liczby połączeń

Dzięki kontroli i regulacji wentylatorów (stały napęd lub stała głośność).

Efektywność energetyczna

- Ilość faktycznie zużytej energii jest znacznie większa niż w przypadku silników momentowych.

Kompaktowa konstrukcja

- Elektronika sterująca jest już zintegrowana i dzięki temu niepozorna.

Na przykład: wymiary wentylatorów EC są znacznie bardziej kompaktowe i wymagają mniejszej przestrzeni montażowej.