Jak skutecznie pozbyć się wilgoci w domu

Co to jest wilgotność? Zasadniczo jest to sposób pomiaru ilości wilgoci w powietrzu. Oczywiście, ciepło odgrywa rolę w wilgotności, ale należy skupić się na ilości wilgoci w domu.

Niebezpieczeństwa związane z wysokim poziomem wilgotności to rozwój pleśni i grzybów, roztocza, ryzyko ataków astmy, udaru cieplnego i odwodnienia. Znakiem rozpoznawczym wysokiej wilgotności jest uczucie wilgoci i mokrości w pomieszczeniach.

Jak więc pozbyć się wilgoci w domu? Podstawowym rozwiązaniem jest osuszenie powietrza w domu. Od wypracowania dobrych nawyków, poprzez wykorzystanie narzędzi, a nawet metod "zrób to sam", będziesz dobrze przygotowany do zmniejszenia nadmiaru wilgoci w swoim domu.

Zmień nawyki

Nie wiedząc o tym, opracowaliśmy pewne codzienne rutyny, które przyczyniają się do powstawania wilgoci. Oto różne nawyki, które możesz wdrożyć, aby nie tylko pozbyć się wilgoci w domu, ale także poprawić wydajność energetyczną.

Większość z tych zmian będzie polegała na zamianie wygody na efektywność energetyczną. Wszystko zależy od tego, jak daleko jesteś gotów się posunąć, aby pozbyć się wilgoci w domu.

Mniej pod prysznicemCzy lubisz prysznice o temperaturze gotowania, czy też nie spieszysz się, przyczyniasz się do zwiększenia poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Para wodna wytwarzana pod gorącym prysznicem w ogromnym stopniu przyczynia się do wzrostu wilgotności w domu.

Biorąc zimny lub krótszy prysznic, zmniejszysz ilość wilgoci w powietrzu. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu pleśni, która jest powszechna w łazienkach.

W rzeczywistości zimne prysznice są zdrowe dla Twojej skóry, skóry głowy, poziomu energii, krążenia krwi, zmniejszają stres i leczą bóle mięśni. Nawet jeśli wydaje Ci się, że gorące prysznice są lepsze, zimne prysznice to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia.Suszenie ubrań na zewnątrzZależnie od sposobu, w jaki suszysz mokre ubrania, możesz przyczynić się do zwiększenia ilości wilgoci w powietrzu wewnątrz pomieszczeń.

Pierwszym wielkim nie-nie jest używanie suszarki. Nawet jeśli suszarki są szybkim rozwiązaniem na wysuszenie mokrych ubrań, urządzenia te wytwarzają duże ilości gorącego powietrza i wilgoci.

Drugim błędem jest suszenie ubrań wewnątrz pomieszczeń. Nawet jeśli wieszanie mokrych ubrań do wyschnięcia jest bardziej efektywne niż używanie suszarki, to i tak przyczyniasz się do zwiększenia wilgotności w swoim domu.

Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, wieszanie ubrań w środku pomoże Ci, jeśli doświadczasz niskiej wilgotności. Ale ponieważ skupiamy się na pozbyciu się wysokiej wilgotności w domach, pozwalając ubraniom schnąć w środku, wytwarzasz wilgoć z powodu wilgoci ubrań.

Zamiast tych dwóch metod, najlepszą opcją jest wieszanie ubrań na zewnątrz. Susząc ubrania na powietrzu na zewnątrz, pozwalasz słońcu odparować wilgoć zamiast w domu. Metody gotowaniaCzy gotujesz filet mignon, czy pięciogwiazdkowy makaron z serem, gotowanie może przyczynić się do wysokiego poziomu wilgotności w twoim domu.

Kilka metod gotowania, których należy unikać w wilgotne dni to:- Gotowanie wody- Smażenie- Grillowanie w pomieszczeniach- Gotowanie w piekarniku w wysokiej temperaturzeWszystkie te metody przyczyniają się do zwiększenia ogólnej ilości wilgoci w domu.

Kilka metod i sztuczek, które zmniejszają wytwarzaną wilgoć to:- Gotowanie na zewnątrz- Przykrywanie garnków i patelni- Włączanie wentylatorów wyciągowych- Otwieranie drzwi i okienCzyszczenie mokrych powierzchniWszyscy mamy tego jednego członka rodziny, współlokatora lub zwierzaka, który traktuje twoją kuchnię lub łazienkę jak park wodny. Upewnij się, że posprzątasz wszelkie kałuże lub kapiącą wodę, które mogą po sobie pozostawić. Pozostawiając mokre powierzchnie bez nadzoru, dodajesz wilgoć, a także szansę na rozwój pleśni w szczelinach i przestrzeniach pełzających.

Metody DIY

UWAGA: Wszystkie te metody należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Niektóre z nich mogą zawierać substancje chemiczne, które są szkodliwe, gdy są spożywane. Rock SaltsRock sole były wcześniej wykorzystywane do utrzymania żywności długowieczność. Kiedy sole kamienne są umieszczone w wilgotnym miejscu, absorbują wilgoć z powietrza i zamieniają ją w wodę.

Składniki:1 wiadro z otworami1 wiadro bez soli kamiennych

Kroki:1. Wybierz miejsce, w którym umieścisz swój osuszacz powietrza DIY (piwnica, pralnia)2. Umieść wiadro z otworami wewnątrz solidnego wiadra3. Umieść sól kamienną w wiadrze4. Sprawdzaj wiadro codziennie. Jeżeli ono wypełnia z wodą, drenaż ono.Non-Dairy CreamerIngredients:1 duża miska1 non-dairy creamer

Kroki:1. Wybierz miejsce, w którym umieścisz swój majsterkowy osuszacz powietrza (piwnica, pralnia)2. Napełnij miskę mlecznikiem3. Pozwól, aby kremówka stwardniała4. Powtórz po utwardzeniuParticular PlantsAlthough tam są wiele rośliny które mogą przypisywać twój wysoki wilgotność poziomy, tam są few które absorbują wilgoć i zmniejszają twój wilgotność.

Lista roślin, które pozbywają się wilgoci w domu:- Peace Lily- Orchidee- Boston Fern- Cactus- English Ivy

Nie tylko te rośliny mogą pomóc pozbyć się wilgoci w domach, ale również przyczyniają się do zdrowej cyrkulacji powietrza.

Soda oczyszczonaCzego nie może zrobić soda oczyszczona? Na szczycie wszystkich supermocy, jakie posiada soda oczyszczona, może być ona również używana jako osuszacz DIY. Wszystko czego potrzebujesz to miska wypełniona sodą oczyszczoną. Umieść ją w miejscach, które gromadzą nadmierną ilość wilgoci, takich jak miejsca do gotowania, okolice prysznica itp.

Narzędzia

Miernik wilgotnościNazywany również higrometrem, te poręczne narzędzia mierzą aktualny procent wilgotności w twoim domu. Idealna wilgotność procentowa to 35-45%. Wysoka wilgotność osiąga gdziekolwiek powyżej 50%, a niska wilgotność osiąga gdziekolwiek poniżej 30%. Użyj go, aby określić, co musisz zrobić, aby osiągnąć idealną wilgotność procentową.Wentylacja Wentylatory wyciągowe znajdują się w łazienkach i kuchniach, przenosząc wilgoć na zewnątrz do świeżego powietrza. Choć mogą być głośne, są skutecznym narzędziem wspomagającym osuszanie, pozwalającym na gotowanie i branie prysznica z łatwością.KlimatyzacjaInstalacja klimatyzacji nie tylko tworzy chłodne powietrze, ale również zmniejsza poziom wilgotności.OsuszaczNajbardziej skuteczną opcją pozbycia się wilgoci w domu jest użycie osuszacza. Funkcjonalność osuszacza polega na pochłanianiu gorącego i wilgotnego powietrza i przekształcaniu go w chłodne i suche powietrze. Są one ciche i energooszczędne, stając się doskonałym narzędziem do pozbycia się wilgoci w domu.